רומא הנסתרת - טרסטוורה, הגטו היהודי ורומא העתיקה

מסלול הסיור: סמטאות טרסטוורה, האי טיברינה, הגטו היהודי, טיאטרו די מרצ׳לו, גבעת הקמפידוליו, הליכה לאורך הפורום הרומי למרגלות הקולוסיאום

סיור רגלי גדוש וייחודי שאינו מופיע בספרי ההדרכה הסטנדרטיים, באווירה קלילה ואינטימית. המסלול משלב טיול בין
סמטאות שכונת טראסטוורה (״מעבר לנהר״), אחת השכונות היפות והמיוחדות ברומא, שהפכה לרובע סטודנטים תוסס. משם עוברים לסיור ברובע היהודי הטומן בחובו היסטוריה מרתקת, ולאחר מכן למתחם הפורום הרומי, הקולוסיאום ושער טיטוס כדי לקבל טעימה מ"רומא העתיקה" (ללא כניסה לאתרים). בדרך תעברו בסמוך לנקודות ייחודיות נוספות, דוגמת האי שעל גדות הטיבר, הנסתרות מעיניהם של העוברים והשבים. רומא כבר לא תיראה בעיניכם אותו הדבר..  


  • משך הסיור: כשלוש וחצי שעות
  • גודל הקבוצה: עד שנים עשר משתתפים
  • עלות: 40 יורו למשתתף - ללא תשלום מראש
  • הבטיחו את מקומכם בסיור: במערכת ההזמנות בעמוד זה, בצ׳ט הפייסבוק שלנו או באמצעות ה-WhatsApp למספר 052-801-8872 - נשמח לסייע ולענות על כל שאלה!

אנו מזמינים אתכם להתרשם מחוות דעת וההמלצות האותנטיות של המטיילים שלנו על הסיור באתר למטייל ברומא ולשתף גם בחוויה שלכם!

הזמן סיור

את הסיור נתחיל בשכונת טראסטוורה, אחת השכונות המרתקות והאותנטיות בעיר. לשם מגיעים בדרך כלל לטיול בין הסמטאות של השכונה, השונה באופיה ובצורתה האורבנית משאר חלקי העיר. למעשה מדובר על מעין שכונת ימי ביניים בלבה של רומא. השכונה, שנחשבה בעבר למקום משכנם של הסוחרים והעובדים בני המעמד הנמוך, שינתה את פניה ונחשבת לאחד מהאיזורים היוקרתיים והמבוקשים ברומא. טראסטוורה, בהתאם לשמה, נמצאת מעבר לנהר הטיבר החוצה את העיר. ישנם חמישה גשרים אשר מובילים ממרכזה של רומא אל השכונה. אנחנו מתחילים את הסיור שלנו בכיכר המרכזית של טרסטברה, Piazza Trilussa, ליד חזית הכנסייה – Santa Maria In Trastevere

מעבר בין סמטאות השכונה יוביל אתכם עד לצומת רחובות בהן התנהלו חיים יהודיים ענפים בתקופת ימי הביניים. המדריך ירחיב בנושא ויוביל אתכם אל סמטה צדדית בה התגלו שרידי בית כנסת עתיק וייחודי, הנמצא כיום במקום לא שיגרתי, ואת סיפורו המרתק נגלה בסיור. 

הסיור שלנו שופך אור על סיפורה של הקהילה היהודית ברומא, אחת מהקהילות היהודיות העתיקות בעולם, ומגולל את שנות קיומה של הקהילה בעיר, בין פריחה והשתלבות, לבין שנים של דוחק, אפליה ועד לחוקי הגזע שכוננה ממשלתו הפאשיסטית של מוסוליני בשנת 1938.

משכונת טראסטוורה נמשיך לכיוון האי טיבר, אי קטן אשר התקבע בתודעה הרומאית כ"אי מרפא" ובמרכזו שני בתי חולים, שאחד מהם שייך לקהילה היהודית של העיר ונקרא "Ospedale Israelitico". נספר את סיפורו מאז הקמתו ואת סיפור כליאתם של יהודי רומא בתוך הגטו. המעבר באי טיבר מסמל גם את המעבר של יהודי רומא משכונת טראסטוורה חזרה אל העיר, במאה ה-16, אז הוקם והתבסס הרובע היהודי - ״הגטו״.

נערוך סיור בין הרחובות הראשיים של הרובע היהודי ונתמקד באלמנטים הפחות בולטים לעין, כמו הכנסיות שנמצאות בפתחו ומצדדיו, כיכר 
Piazza Delle Cinque Scole, בה שכנו חמישה בתי תפילה שונים, ובהמשך, דרך Via Della Reginella, נגיע אל הרחובות הפנימיים ואל כיכר מאתיי (Mattei) שמאחורי הגטו. זוהי כיכר קטנה ומקסימה, הנקראת על שם משפחת האצולה לה שייך הארמון שבמרכזה, ובה נצבת מזרקה קטנה ואלגנטית - ״מזרקת הצבים״.

בהמשך נצא מהרובע היהודי דרך עתיקות תיאטרון מרצ'לו ונסיים את ההתמקדות בחלקו היהודי של הסיור, לא לפני שנתצפת על הפורום הרומי העתיק ועל שער טיטוס מכיכר הקאמפידוליו, כיכר העירייה היפהיפה של רומא. חדי העין יוכלו להבחין בתבליט המנורה בחלקו הפנימי של שער טיטוס, הנישאת על גבם של עבדים יהודים. נלך לאורך שדרות הפורום הרומאי, כשלסופו יתגלה הקולוסיאום - אחד משבעת פלאי עולם. 
זהו סיור המייצג את רומא האולטימטיבית - מצד אחד היסטוריה מפוארת וחסרת תקדים ומצד שני מודרניות ואטרקציות נסתרות.


** למזמינים את הסיור ״בין אוצרות הותיקן״ תינתן הנחה בסך 25 אחוז בהזמנת הסיור ״רומא הנסתרת״. למידע אודות הסיור שלנו בותיקן לחצו כאן. 


 
הסיור ״רומא הנסתרת״ תוכנן ונהגה בקפידה רבה בשיתוף ד״ר יעקופו ריאלה, יהודי רומאי, מומחה להיסטוריה של היהדות והנצרות ברומא בעת העתיקה.

סיורים נוספים