רומא הרומנטית - סיור כיכרות ומזרקות

מסלול הסיור: המדרגות הספרדיות, מזרקת טרווי, הפנתיאון, ופיאצה נאבונה.

מדובר בסיור קלאסי, רומנטי, מעשיר ודינמי. מסלול הסיור והתוכן המעניין הופכים אותו למרתק גם עבור מטיילים שכבר מכירים את העיר.

בסיור זה נגלה את רומא במלוא הדרה ותפארתה, במסע עוצר נשימה בין האתרים החשובים בעיר. נחזור אחורה בזמן אל עבר תקופות הרנסאנס והבארוק, שנים בהן רומא, שמאז היווסדה נודעה כעיר בה מתקיים ערבוב עצום בין תרבויות, אירחה מספר רב של תושבים ארעיים ובהם סוחרים, עולים לרגל, אנשי דת ואנשי רוח רבים. החותם אותו הותירו אותם אמנים העניק לרומא את הייחוד שלה, אשר טמון ברב-גוניות ובשילוב בין סגנונות שונים. אנו זוכרים בעיקר את שמותיהם של האמנים הגדולים, מיכלאנג'לו, רפאל, קרוואג'יו, אך בנוסף יש לציין גם את התרומה האדירה של מאות ציירים, מאיירים, פסלים ואומנים אחרים, שעבודותיהם מעטרות את הרחובות, הכנסיות והמוזיאונים הרבים של העיר. בזכות עבודותיהם אנו יכולים להתחקות אחר אורחות החיים, הנורמות החברתיות, וגם לגלות עובדות מעניינות על הטופוגרפיה של העיר ותנאי החיים החברתיים והכלכליים במשך מאות בשנים. 


  • משך הסיור: כשלוש שעות 
  • מספר המשתתפים - 6-20 משתתפים
  • עלות: 45 יורו למשתתף - ללא תשלום מראש
  • הבטיחו את מקומכם בסיור: במערכת ההזמנות בעמוד זה, בצ׳ט הפייסבוק שלנו או באמצעות ה-WhatsApp למספר 052-801-8872 - נשמח לסייע ולענות על כל שאלה!
  • ניתן להזמין סיורים פרטיים לקבוצות וליחידים - פנו אלינו

הזמן סיור

הסיור שלנו משלב בין תקופות היסטוריות שונות, החל מהמאה השנייה לספירה, איפושהו בין 118-125, בשעה שהקיסר אדריאנו פנה לאדריכל המוכשר אפולודורו בבקשה להוציא לפועל תכנית לבניית מקדש לכבוד האלים. הקיסר אדיראנו העריץ את התרבות היוונית, ורצה ליישם את התשוקה הזו באמצעות מבנה מיוחד. רומא הייתה אז עדיין פגאנית, והיה צורך לסמל לעולם את עוצמתם של האלים ובאופן עקיף את עוצמתה של רומא. 

הפנתיאון מהווה עד היום פלא ארכיטקטוני ומודל לבנייה בכל קנה מידה, ובסיור נגלה לכם איך בדיוק התקיים תהליך הבנייה, מהם הקשיים איתם צריך היה להתמודד, מה בדיוק מסמל הפנתיאון, התמורות שעבר במהלך השנים מבחינה סימבולית, ומהם הסודות שהוא טומן בחובו?

כיכר המדרגות הספרדיות לעומת זאת מציינת תקופה הרבה יותר מאוחרת, תקופת הבארוק, תור הזהב של אושיות כגון ג'יאן לורנצו ברניני שתכנן את המזרקה המפורסמת שלמרגלות המדרגות הספרדיות- מזרקת הבארקאצ'ה (Barcaccia- סירה קטנה ורעועה). רומא סבלה לאורך השנים משיטפונות רבים ונהר הטיבר החוצה את העיר עלה על גדותיו. באחד מאותם שיטפונות הועברה סירה אחת לאזור המדרגות הספרדיות, ומכאן ההשראה. אגב, אותה מזרקה אלגנטית עברה התקפה מצדם של אוהדי כדורגל ונדליסטים, רק לפני מספר שנים. למרבה המזל הנזק היה שולי ועבודות השחזור של החלקים שנפגעו בהתקפה הברברית הושלמו במהרה, והתיירים יכולים להמשיך וליהנות מהכיכר המקסימה והמרכזית הזו. המדרגות עצמן, אשר יורדות מן החלק העליון (ממנו נשקף נוף מרהיב) מכנסייה בשם Chiesa Della Trinite De Monti, ועד לכיכר, הושלמו בתחילת המאה ה-18 על ידי אדריכל איטלקי בשם פרנצ'סקו דה-סאנטיס. הרחובות המסתעפים מן הכיכר רבים וכל אחד מהם מספר סיפור שונה. מרכז הכיכר נראה ממש כמו תפאורה, כשאל הנוף הטבעי מתמזגות גם המולת האנשים וכרכרות הסוסים.

מזרקת טרווי הסמוכה הושלמה בשנת 1762. המזרקה תוכננה על ידי האדריכל ניקולה סאלבי והיא מסמלת חגיגה של חיים וחיוניות, פנינה אמיתית בתוך המרכז האורבאני של העיר. מדובר על מזרקה ענקית המציגה משחקי מים, פסלים של דמויות מיתולוגיות המתקשרות ביניהן, ופרץ של חיוניות. זוהי המזרקה המרשימה ביותר בעולם, ואחד מהסמלים המובהקים של רומא במאות השנים האחרונות. אסור לשכוח לעולם להשליך מטבע אל המזרקה לפני שעוזבים אותה. המנהג הזה יבטיח את שובכם לרומא בעתיד הקרוב או הרחוק...

לקראת סיום הסיור נעבור באחת הכיכרות היפות ברומא, ויש לא מעט אנשים המחשיבים אותה ליפה ביותר, הלוא היא פיאצה נאבונה. הכיכר האלגנטית טומנת בחובה סיפורים רבים, כשהידוע מכולם הוא סיפור אנושי של אגו ויריבות בין שני אדריכלים דגולים, ג'יאן לורנצו ברניני ופרנצ'סקו בורומיני. מספרים כי האפיפיור Innocenzo הטיל על בורומיני את משימת בניית המזרקה שבמרכז הכיכר אך ברגע האחרון ברניני, שידע על כך, הצליח להגניב לחדרו של האפיפיור את טיוטת הפרויקט שלו למזרקת ארבעת הנהרות. האפיפיור התלהב כל כך עד ששינה את דעתו והעביר את הפרויקט לברניני. בורומיני התנחם בבנייתה של הכנסייה הנאה שממול למזרקה במרכז הכיכר- Sant'Agnese In Agone, ומאז האיבה בין השניים רק גדלה. לגבי המזרקה, אפשר להבחין כי חלק מהדמויות המופיעות עליה מסתירות את פניהן על מנת לא להסתכל על הכנסייה שממולן, יצירתו של בורומיני. אין לדעת בוודאות מהי הסיבה האמיתית, ולכן נסתפק בהפרחת השערות שונות ובעיקר בהתענגות על המחזה המרהיב של המזרקה: בנייתה הסתיימה בשנת 1651 והיא מציגה את ארבעת הנהרות הגדולים בעולם: הדנובה באירופה, הנילוס באפריקה, ריו דה לה פלטה באמריקה והגנגס באסיה.

סיורים נוספים