סיור בין אוצרות הותיקן

המסלול: חדרי מוזיאון הותיקן החשובים, הקאפלה הסיסטינית, בזילקת פטרוס הקדוש וכיכר סן פייטרו

הצטרפו לסיור מרתק בעברית במוזיאון הותיקן, ללא ספק אחד מהמוזיאונים המפורסמים והעשירים בעולם, המארח מדי שנה מיליוני מבקרים. הסיור שלנו, המועבר על ידי מדריכים ישראלים מעולים ומורשים, יעבור בין חדרי המוזיאון החשובים, הגדושים באוספים של יצירות מופת, פסלים ועתיקות שנאספו ונשמרו בקנאות על ידי הותיקן במשך מאות שנים. משם נעבור לקפלה הסיסטינית עוצרת הנשימה, הנחשבת לפלא אמנותי, שם מתקיים הטקס החשאי לבחירת האפיפיור. נמשיך לבזיליקת סן פייטרו המפוארת ונסיים בכיכר המרהיבה שלה. את יתר סודות הותיקן תגלו בסיור!

  • משך הסיור: שלוש עד ארבע שעות
  • עלות הדרכה: 45 יורו למשתתף - ללא תשלום מראש
  • עלות כרטיס כניסה למוזיאון המדלג על התור: 21 יורו לאדם (אנו נסייע לכם בקניית הכרטיסים מאתר הוותיקן)
  • הבטיחו את מקומכם בסיור: במערכת ההזמנות בעמוד זה, בצ׳ט הפייסבוק שלנו או באמצעות ה-WhatsApp למספר 052-801-8872 - נשמח לסייע ולענות על כל שאלה!

הזמן סיור

מוזיאון הותיקן נפתח לציבור על ידי האפיפיור קלמנטה ה-14 בשנת 1771. למעשה המתחם כולו מתחלק למוזיאונים, ארמונות הותיקן ולקאפלות- בתי תפילה קטנים שנועדו לשימושם של אנשים ספורים. בתוך המוזיאונים ישנם "תת מוזיאונים" המחולקים לתקופות ולסגנונות אומנות שונים: תוכלו למצוא את החדרים המוקדשים לתרבות האטרוסקית, למצרים העתיקה, כמו גם לתקופות מאוחרות יותר כמו הרנסאנס והבארוק, המוצגים בהיכל הפינאקוטקה של המוזיאון, או אפילו לעת המודרנית, עם אוסף המרכיב בין היתר את יצירותיהם של מארק שגאל, וינסנט ואן-גוך ועוד רבים וטובים. את עיקר העניין מושכים אמני רנסאנס מפורסמים כמו רפאל, מלוצו מפורלי, קרוואג'יו ומיכלאנג'לו. במהלך הסיור נתרכז בחלק מאותן יצירות בניסיון להתחקות אחר הרקע והתנאים שהובילו ליצירתן. בהמשך נעבור דרך הארמונות המרשימים, המאוירים ומפוסלים בזהב טהור ומלאים בחפצים ופסלים יקרי ערך. נעבור דרך אולם הפמוטים ואולם המפות, ונסביר את המשמעות העומדת מאחורי אותם חדרים.

ההגעה לקאפלה הסיסטינית לאחר מכן תמיד מלווה בפאתוס ובהתרגשות גדולה. הקאפלה, משמשת כיום אירועים מיוחדים בהשתתפות האפיפיור, כמו גם המקום בו נערכת ישיבת ה"קונקלאבה", במסגרתה, לאחר מותו של האפיפיור, מרוכזים הקרדינלים בהיכל הסגור ומחליטים על בחירתו של קרדינל שישמש כאפיפיור הבא. בשלהי המאה ה-15 הושלמה בנייתה של הקאפלה הסיסטינית כשמיטב אמנים בני זמנו, כגון פרוג'ינו ובוטיצ'לי, מאיירים משני צידיה של הקאפלה אירועים מכוננים מחייהם של משה רבנו ושל ישו. מיכלאנג'לו קיבל את מלאכת ציור התקרה של הקאפלה בתחילת המאה ה-16, ועבד עליה במשך 4 שנים, תוך כדי עליות וירידות במצב רוחו. מספרים כי בשלב מסוים אפילו ביקש מהאפיפיור לוותר על העבודה. כאשר העבודה הושלמה והוצגה לציבור בשנת 1512, היה ברור כי מדובר בפלא אומנותי. מיכלאנג'לו בחר לצייר את תיאור ההיסטוריה של האנושות, באמצעות הציור המרכזי שנקרא "יום הדין", ולצידו סדרה של ציורים המתארים את סיפורי בראשית, לצד הנביאים, וציורים המתארים את סיפורם של דוד וגולית, יהודית והולופרנס, ועוד תיאורים מקראיים. במהלך הסיור נסביר לעומק את המשמעויות המרובות שנגזרות מאותם פרסקאות. הסיור נכנס לשלביו האחרונים בביקור בכנסיית פטרוס הקדוש, שם נמצא מיד פנינה נוספת של מיכלאנג'לו, פסל ה"חמלה" (La Piete) של ישו ומריה. הפסל עבר התקפה מצד ונדליסט לפני מספר שנים, אך למרבה המזל ללא תוצאות משמעותיות. עבודות השחזור הצליחו באופן מושלם והמבקרים ממשיכים לנהור כדי לראות אותו.

נסיים בכיכר פטרוס הקדוש, יצירת אמנות ארכיטקטונית בפני עצמה. זוהי אחת מהכיכרות המרשימות ביותר בעולם, במרכזה הבזיליקה עם הכיפה המפורסמת, הגבוהה ביותר ברומא, עליה עמל מיכלאנג'לו עד מותו בשנת 1564. הרומאים אגב קוראים לכיפה המפורסמת "Er Cupolone". את הכיכר המקסימה תכנן והוציא לפועל ג'יאנלורנצו ברניני, והיא בנויה בצורה אליפטית עם שורות של עמודים סימטריים מצדדיה, היוצרים תחושה של זרוע מחבקת. האובייקטים ה"מחובקים" הם כמובן קהל המאמינים של הכנסייה הקאתולית, אשר נוהגים להתאסף בכיכר באירועים מיוחדים כמו מוות ובחירה של אפיפיור, בחגים הנוצריים, ובטקסים נוספים. כיום מתקיימת שם דרשה של האפיפיור בימי ראשון, ולעתים גם באמצע השבוע. את יתר הסודות של הכיכר תגלו בסיור!

הנחיות חשובות לסיור בותיקן: את הכרטיס המדלג על התור מזמינים באופן ישיר דרך אתר הותיקן (לאחר הזמנת הסיור נשלח הנחיות מלאות באמצעות המייל). הכרטיסים, הנקנים מראש דרך אתר הותיקן, מאפשרים, כאמור, כניסה דרך התור המקוצר וחוסכים זמן רב. יש לקחת בחשבון כי אין אפשרות להיכנס למוזיאונים עם חפצים חדים, מטריות ותיקי גב גדולים. את החפצים ניתן להשאיר בשמירת החפצים של המוזיאון, ולחזור לקחת אותם בסוף הסיור. יש להגיע בלבוש צנוע. 

סיורים נוספים